Enzym papain rozpouští lepek a snižuje jeho škodlivost

Párkrát jsem četl doporučení pro celiaky a lidi alergické na lepek, že v případě podezření, kdy si nejsou jisti, jestli nesnědli kontaminované jídlo lepkem (například v restauraci), měli by si dát enzymový doplněk obsahující papain. Pravda je, že pokud člověk jí v restauraci, tak i když se s kuchařem domluví a vysvětlí mu, kde a v čem je lepek, ke kontaminaci dojde téměř vždy. A o to hůře na dovolené, kde jen navíc jazyková bariéra. Ze zkušenosti mohu říct, že po návštěvách restaurace mi bylo vždy špatně, ale co si dávám papain, tak potíže nemám. Na amerických diskuzích o celiakii lidé sice píšou, že lze díky tomuto enzymu i občas porušovat dietu a jíst cokoliv, ale to bych neriskoval. Každopádně v případě rizika kontaminovaného jídla ze zkušenosti rozhodně doporučuji.

Ano, s papinem mám dobré zkušenosti, zřejmě opravdu dokáže lepek zneškodnit.

Přípravek Gluteguard od společnosti Glutagen obsahuje enzym z plodů papáji a s úspěchem ho používají celiaci po požití lepku. Já jsem celiak a taky ho příležitostně beru, když jdu třeba na oslavu nebo firemní večírek, kde konzumuji lepek, tak si pak dám tabletu. Funguje to a dokonce je účinek Gluteguardu podložen klinickými výsledky.

Já pomocí enzymů řeším Vánoce, protože to se dieta držet nedá.

Koupila jsem si teď před Vánoci u nás produkt Lepekfit. Podle složení je to obdobné, možná i lepší než Glutegard. Nemám diagnostikovanou celiakii, ale pečivo mi nedělá moc dobře. Prý mám sníženou schopnost strávit právě lepek. Musím říct, že s těmi tabletkami jsem zvládla i trochu cukroví bez dřívějšího bolení břicha.

Mně Gluteguard rozhodně pomáhá, užívám ho při všech rodinných slavnostech, protože tam není ožné se lepku vyhnout. Třikrát do roka jím lepek a vždy použiju Gluteguard a nic mi pak není. Ani pravidelné kontroly neobjevily žádné protilátky.

Chápu to tak, že občasnou kontaminaci lepkem tento doplněk zvládne vyřešit rozštěpením lepku? Ale co když celiak sní lepek ve větším množství, třeba krajíc pšeničného chleba? Zvládnul by tento přípravek i tohle množství?

Přidat příspěvek do diskuze