Enzym papain rozpouští lepek a snižuje jeho škodlivost

Párkrát jsem četl doporučení pro celiaky a lidi alergické na lepek, že v případě podezření, kdy si nejsou jisti, jestli nesnědli kontaminované jídlo lepkem (například v restauraci), měli by si dát enzymový doplněk obsahující papain. Pravda je, že pokud člověk jí v restauraci, tak i když se s kuchařem domluví a vysvětlí mu, kde a v čem je lepek, ke kontaminaci dojde téměř vždy. A o to hůře na dovolené, kde jen navíc jazyková bariéra. Ze zkušenosti mohu říct, že po návštěvách restaurace mi bylo vždy špatně, ale co si dávám papain, tak potíže nemám. Na amerických diskuzích o celiakii lidé sice píšou, že lze díky tomuto enzymu i občas porušovat dietu a jíst cokoliv, ale to bych neriskoval. Každopádně v případě rizika kontaminovaného jídla ze zkušenosti rozhodně doporučuji.

Ano, s papinem mám dobré zkušenosti, zřejmě opravdu dokáže lepek zneškodnit.

Přípravek Gluteguard od společnosti Glutagen obsahuje enzym z plodů papáji a s úspěchem ho používají celiaci po požití lepku. Já jsem celiak a taky ho příležitostně beru, když jdu třeba na oslavu nebo firemní večírek, kde konzumuji lepek, tak si pak dám tabletu. Funguje to a dokonce je účinek Gluteguardu podložen klinickými výsledky.

Ahoj, poradíte, kde Glutegard koupit? Díky Zuzka

Teda cenzuru rád nemám, ale tahle vlákna bych mazal :-) NEEXISTUJE lék na celiakii, vše jsou to jen volně prodejné potravinové doplňky - zítra uvedu na trh klidně tři takové - stačí vhodný název a marketing.... Takže - držte dietu a třeba se jednou nějaký lék najde, zatím však bohužel...

Opravdu na celiakii bohužel neexistuje zatím nic jiného než bezlepková dieta. Potravinové doplňky, kterých se na trhu objevilo hned několik nejsou vhodné pro celiaky. Neexistují žádné studie, které by doložily jaké množství lepku přípravek dokáže eliminovat. Lékaři se k jejich užívání staví skepticky. S lepkem se ale mohou potýkat i lidé, kteří nejsou diagnostikovaní celiaci a jestli jim tyto přípravky pomáhají, si musí na sobě vyzkoušet.

Znám jednu paní, co má diagnostikovanou celiakii a dietu často porušuje a řeší to právě pomocí těchto enzymů na rozložení lepku.

Přidat příspěvek do diskuze