Celiakie - jednou negativni test

Dobrý den, Celiakii máme v rodině. Trpí jí moje matka a jeden z bratrů. V dětství mi byly dělány krevní testy na celiakii, které byly negativní. Nyní, o několik let později, po těhotenství se u mě rozvíjejí příznaky celiakie, i když to, že by to mohla být celiakie mi došlo až před pár dny. Trpím průjmy, silným vypadáváním vlasů, lámáním nehtů, bolestmi nohou - kloubů, kostí i svalů, nyní se mi rozjela i šíleně svědivá vyrážka. Také mám hemeroidy, bolesti střev i žaludku, často mě pálí žáha... Má smysl nechat si dělat testy když už jsem je jednou měla negativní? Nechci vypadat jako hypochondr.. Jsem léčena i na kardiologii pro vrozenou vadu srdce a na psychiatrii pro panickou a úzkostnou poruchu. Proto mě děsí, že bych měla další problémy, ale nenapadá mě nic jiného, co by za mým nekomfortem stálo. Za týden jdu k obvodnímu lékaři na prevenci, tak se optám i jeho, ráda bych ale měla info i od Vás zkušených, zda je vůbec celiakie možná. Děkuji.

Dobrý den, to, že jste měla testy na celiakii negativní, bohužel neznamená, že se u Vás už nikdy nemůže projevit. Dokonce se doporučuje testy opakovat tak po dvou letech, pokud máte celiakii v rodině. Těhotenstvím se opravdu celiakie mohla rozjet. Určitě si nechte udělat testy. Nemusíte mít obavy, že kdyby Vám byla celiakie diagnostikována, že budete mít další problémy. Pokud Vaše obtíže souvisí s celiakií, naopak nasazením bezlepkové diety by mohly ustoupit. Domluvte se s obvodním lékařem ať Vám nabere protilátky - transglutaminázu a podle výsledku si dojděte na gastroenterologii. Doporučovala bych Vám, abyste tam určitě zašla.

Dobrý den, před rokem mě z krve zjistili intoleranci na mléko,laktoza byla v pořádku,doktorka mě na gastru řekla,tak budete jíst výrobky bez laktozy,až nutriční sestra řekla,to znamená žádné mléčné výrobky,před dvěma měsíci intolerance na lepek a stejný problém,nikdo mě neřekl co mám dělat.Je mi jasné,že mám držet bezlepkovou dietu,ale jsou i ostatní věci,jako jaké doplňky stravy a potřebovala bych vysvětlit,co znamenají pocity které mám.Mohu se obrátit někam,kde mi vysvětlí celou situaci?Děkuji

Dobrý den, můžete se obrátit na nás. Nevím, odkud jste - pokud z Prahy - mohla byste se zastavit na Vánočním bezlepkovém trhu, který pořádáme v sobotu 14.12-2019 na výstavišti v Letňanech. Jestli se Vám to nehodí, napište nám adresu a můžeme Vám poslat brožuru Bezlepková dieta, Jde to i bez lepku. Až si jí projdete, tak se můžete ozvat a domluvíme si schůzku v naší poradně, případně můžeme konzultovat vaše dotazy po mailu nebo telefonu. Uvidíte, že se brzy do problematiky bezlepkové diety dostane a naučíte se s ní žít. Spíš by mě zajímalo, jestli Vám při zjištění intolerance laktózy zjišťovali, jestli tam nemůže být i celiakie. Dále jak dobře máte celiakii vyšetřenou - byla jste na biopsii? Nevím, kdo Vám diagnozu stanovil.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Synovi je jedenáct let, váží necelých 30 kg a již delší dobu má střevní problémy. Před rokem, na mé naléhání u lékařky, kdy syn opravdu nepřibíral, ani nerostl( nyní má sotva 140cm, otec 180,já sice 163, ale dcera - o dva roky mladší - je vyšší než syn a o pět kilo těžší, sledován pro poruchu růstu, ale nepotvrdila se) byly provedeny krevní testy, vyžádala jsem si přímo test na celiakii a laktozu. Potvrdila se intolerance laktozy, celiakie ne. Vysadili jsme mléko, částečně se problémy upravily, ale po nějakém čase opět syn začal chodit několikrát denně na "velkou", míval občas křeče, průjmy. Pak odešla naše doktorka do důchodu, dostali jsme nového lékaře a ten prohlásil, že původní testy byly pochybné, a že si tedy máme nechat udělat testy nové, ale spíše u alergologa. Na termín jsme čekali tři měsíce, na výsledky další měsíc a alergie se neprokázala. Vyžádali jsme si tedy gastroenterologa. Na vyšetření, resp. na termín, jsme opět čekali další tři měsíce, než bylo volno a gastroenterolog nám akorát řekl, že u dětí se biopsie neprovádí,jen výjimečně a vzal krev. Ta vyšla negativní, ale mezitím jsme si nechali dělat testy genetické a tam vyšla vysoká predispozice k celiakii a můj bratr ji má potvrzenou, já osobně při konzumaci pečiva špatně spím, mám bolesti břicha, ale nezjištovala jsem, zda mám, či nemám. Otázka: může mít celiakii, byť se v krvi nepotvrdilo, ale genetické testy prokázaly, že predispozice jsou vysoké?Děkuji

Dobrý den, o vyjádření k vašemu příspěvku jsme požádali Prof. MUDr. Jiřího Nevorala z FN Motol: Jedenkrát negativní test v minulosti není zárukou toho, že pacient neonemocní později. Má-li pacient projevy, jejichž příčinou může být celiakie, je třeba vyšetření protilátek specifických pro celiakii opakovat. U dětí, které nemají příznaky a jsou z rodin, kde u příbuzných prvního stupně (tj. u rodičů nebo sourozenců) byla diagnostikována celiakie, je nejlepší začít vyšetřením protilátek specifických pro celiakii a vyšetřením genetickým (stanovením HLA rizikových antigenů). Pokud jsou protilátky negativní a přítomnost HLA-DQ2 nebo HLA-DQ8 nebyla prokázána, potom se dítě již nemusí dále sledovat, protože nemá dispozici ke vzniku celiakie a vznik onemocnění je proto vysoce nepravděpodobný. Je-li nalezen HLA-DQ2 nebo HLA-DQ-8 a protilátky byly negativní, doporučuje se u tohoto dítěte opakovaně v intervalech 1-3 roky vyšetřit protilátky, protože se celiakie může postupně rozvinout v průběhu školních let. Tak lze předejít rozvoji nerozpoznané celiakie se škodlivým vlivem na růst a vývoj dítěte. U dospělých pacientů vyšetření končívá negativním nálezem protilátek a opakuje se, pokud se objeví příznaky, které by mohly být způsobeny celiakií.

Přidat příspěvek do diskuze