Celiakie - jednou negativni test

Dobrý den, Celiakii máme v rodině. Trpí jí moje matka a jeden z bratrů. V dětství mi byly dělány krevní testy na celiakii, které byly negativní. Nyní, o několik let později, po těhotenství se u mě rozvíjejí příznaky celiakie, i když to, že by to mohla být celiakie mi došlo až před pár dny. Trpím průjmy, silným vypadáváním vlasů, lámáním nehtů, bolestmi nohou - kloubů, kostí i svalů, nyní se mi rozjela i šíleně svědivá vyrážka. Také mám hemeroidy, bolesti střev i žaludku, často mě pálí žáha... Má smysl nechat si dělat testy když už jsem je jednou měla negativní? Nechci vypadat jako hypochondr.. Jsem léčena i na kardiologii pro vrozenou vadu srdce a na psychiatrii pro panickou a úzkostnou poruchu. Proto mě děsí, že bych měla další problémy, ale nenapadá mě nic jiného, co by za mým nekomfortem stálo. Za týden jdu k obvodnímu lékaři na prevenci, tak se optám i jeho, ráda bych ale měla info i od Vás zkušených, zda je vůbec celiakie možná. Děkuji.

Dobrý den, to, že jste měla testy na celiakii negativní, bohužel neznamená, že se u Vás už nikdy nemůže projevit. Dokonce se doporučuje testy opakovat tak po dvou letech, pokud máte celiakii v rodině. Těhotenstvím se opravdu celiakie mohla rozjet. Určitě si nechte udělat testy. Nemusíte mít obavy, že kdyby Vám byla celiakie diagnostikována, že budete mít další problémy. Pokud Vaše obtíže souvisí s celiakií, naopak nasazením bezlepkové diety by mohly ustoupit. Domluvte se s obvodním lékařem ať Vám nabere protilátky - transglutaminázu a podle výsledku si dojděte na gastroenterologii. Doporučovala bych Vám, abyste tam určitě zašla.

Dobrý den, před rokem mě z krve zjistili intoleranci na mléko,laktoza byla v pořádku,doktorka mě na gastru řekla,tak budete jíst výrobky bez laktozy,až nutriční sestra řekla,to znamená žádné mléčné výrobky,před dvěma měsíci intolerance na lepek a stejný problém,nikdo mě neřekl co mám dělat.Je mi jasné,že mám držet bezlepkovou dietu,ale jsou i ostatní věci,jako jaké doplňky stravy a potřebovala bych vysvětlit,co znamenají pocity které mám.Mohu se obrátit někam,kde mi vysvětlí celou situaci?Děkuji

Dobrý den..Je tomu asi7 let co je moje dcera sledována v gastroenterologické poradně v Olomouci.Dokud bala malá holčička do tří let ,nepozorovala jsem na ní žádné problémi.Jakmile ale nastoupila do školky a začala mi chodit domů s bolestmi bříška a průjmem.Na tento popud nás dětská mudr poslala do poradny kde dceři udělaly testy,kde její hodnoty byly hraniční bez dodržování bezlepkové diety.Za několik let ji udělali znovu testy a opět hraniční.Jí ale často po jídle hlavním bolí celé bříško.Tak byla na gastro vyšetření a celiakie se nepotvrdila.Nyní je jí 13let,měří 164cm,váží 50kg a stále jí bolí po jídle bříško ,doma mi pláče že má křeče.Na podzim měla krevní testy a opět hraniční.Zvětšila se jí i slezina.Kontrolu máme až za rok.Když jsem se objednala na dřívější termín protože má potíže mají volno až v květnu.Tak váhám jestli ji nemám sama nasadit bezlepkovou dietu se ktero ale vůbec nemám zkušenosti a nevím jak začít?Ve škole nejsou schopni jí bezlepkové jídlo udělat a jako puberták si myslím ,že nebude chtít přistoupit na nějaké ohřívání ve škole?Nevíte jak to řeší jiní rodiče.Nevím na koho se obrátit o radu.Mám z toho strach.Děkuji za jakoukoli odpověd Simona

Dobrý den, v minulosti jsem trpěla zažívacími potížemi, průjmy, nočním pocením, palením žáhy a bolestmi v krku bez infektu ve stěrech, omdléváním, anemií, neplodností, opakovanými potraty, mám atrofovanou štítnou žlázu - hypothyreozou, únavovým syndromem a bolestmi kloubů, testy protilátek na ověření celiakie byly negativní. Lékař to označil jako psychosomatické a doporučil víru a návštěvu kostela. Nasadila jsem před pěti lety bezlepkovou dietu a už po 14 dnech velká úleva - zázrak. Podle mého gastro celiak nejsem =mam neg protilátky. Nyní jsem si zaplatila genetické testy a jsou pozitivní. Mám tři děti, mají také protilátky negativní - nechal je nabrat pediatr. Jak mám postupovat, mám nasadit dietu? Zaplatit 6600 za jejich gen testy? Podle obecné interpretace celiakii nemají. Nemají vážné obtíže zatím, ale já jsem také do 9 let byla ok a ve dvanácti už jsem měla zánět na štítné žláze. Všude čtu, že nasazení bezdůvodné diety je chyba. Na druhé straně je procento lidí s neg. testy a přesto jsou celiaci. Předem moc děkuji.

Pro Simonu - o vyjádření jsme požádali prof. MUDr. Jiřího Nevorala z FN Motol: " je obtížné na dálku radit bez možnosti dítě vyšetřit. Matka píše, že bylo provedeno gastroenterologické vyšetření, při kterém nebyla celiakie potvrzena. Z textu nevyplývá, o jaké vyšetření se jednalo. Uváděné potíže dítěte mohou být samozřejmě také jiného původu. Pokud však přetrvává opakovaně i když nevelká pozitivita protilátek a dítě má jinak nevysvětlitelné potíže, bylo by vhodné provést gastroskopii s biopsií. Zahajování bezlepkové diety před tímto vyšetřením by bylo nevhodné. Pokud má dítě opakovaně pozitivní protilátky, je genetické vyšetření nepřínosné, protože dítě bude nepochybně HLA- DQ2/8 pozitivní, na čemž však nelze postavit diagnózu."

Pro Evu - o vyjádření jsme požádali prof. MUDr. Jiřího Nevorala z FN Motol: "pokud má pacientka pozitivní genetické vyšetření není to žádný důkaz o tom, že má celiakii. Znamená to pouze, že by ji případně mohla mít. Takových pacientů s pozitivním genetickým testem je 30 % v populaci a jen 3% z nich skutečně onemocní celiakii. Pokud pacientka měla negativní protilátky specifické pro celiakii, a přesto jí pomohla bezlepková dieta, příčiny mohou být různé, tj. psychosomatické, může se jednat o neceliakální glutenovou senzitivitu (intoleranci pšenice) a konečně vzácněji o séronegativní celiakii, při které jsou protilátky negativní a mikroskopický nález na sliznici odpovídá celiakii. Změny na sliznici podobné celiakii mohou být však způsobeny i celou řadou jiných příčin a diagnóza séronegativní celiakie proto vyžaduje biopsii před a po bezlepkové dietě, kdy změny musí vymizet, jinak se jedná o jiné onemocnění. Séronegativní celiakie se může vyskytnout mezi dospělými pacienty, u dětí při použití moderních protilátek specifických pro celiakii, je však extrémně vzácná. Proto k dětem pacientky je potřeba přistupovat jako ke zdravým dětem a v případě nějakých potíží opakovat vyšetření protilátek specifických pro celiakii. U jejich matky celiakie nebyla prokázána a pozitivní zkušenost s bezlepkovou dietou může být způsobena i jinými příčinami, jak jsem uvedl na začátku textu."

Přidat příspěvek do diskuze