Celiakie - jednou negativni test

Dobrý den, Celiakii máme v rodině. Trpí jí moje matka a jeden z bratrů. V dětství mi byly dělány krevní testy na celiakii, které byly negativní. Nyní, o několik let později, po těhotenství se u mě rozvíjejí příznaky celiakie, i když to, že by to mohla být celiakie mi došlo až před pár dny. Trpím průjmy, silným vypadáváním vlasů, lámáním nehtů, bolestmi nohou - kloubů, kostí i svalů, nyní se mi rozjela i šíleně svědivá vyrážka. Také mám hemeroidy, bolesti střev i žaludku, často mě pálí žáha... Má smysl nechat si dělat testy když už jsem je jednou měla negativní? Nechci vypadat jako hypochondr.. Jsem léčena i na kardiologii pro vrozenou vadu srdce a na psychiatrii pro panickou a úzkostnou poruchu. Proto mě děsí, že bych měla další problémy, ale nenapadá mě nic jiného, co by za mým nekomfortem stálo. Za týden jdu k obvodnímu lékaři na prevenci, tak se optám i jeho, ráda bych ale měla info i od Vás zkušených, zda je vůbec celiakie možná. Děkuji.

Dobrý den, to, že jste měla testy na celiakii negativní, bohužel neznamená, že se u Vás už nikdy nemůže projevit. Dokonce se doporučuje testy opakovat tak po dvou letech, pokud máte celiakii v rodině. Těhotenstvím se opravdu celiakie mohla rozjet. Určitě si nechte udělat testy. Nemusíte mít obavy, že kdyby Vám byla celiakie diagnostikována, že budete mít další problémy. Pokud Vaše obtíže souvisí s celiakií, naopak nasazením bezlepkové diety by mohly ustoupit. Domluvte se s obvodním lékařem ať Vám nabere protilátky - transglutaminázu a podle výsledku si dojděte na gastroenterologii. Doporučovala bych Vám, abyste tam určitě zašla.

Dobrý den, před rokem mě z krve zjistili intoleranci na mléko,laktoza byla v pořádku,doktorka mě na gastru řekla,tak budete jíst výrobky bez laktozy,až nutriční sestra řekla,to znamená žádné mléčné výrobky,před dvěma měsíci intolerance na lepek a stejný problém,nikdo mě neřekl co mám dělat.Je mi jasné,že mám držet bezlepkovou dietu,ale jsou i ostatní věci,jako jaké doplňky stravy a potřebovala bych vysvětlit,co znamenají pocity které mám.Mohu se obrátit někam,kde mi vysvětlí celou situaci?Děkuji

Dobrý den, můžete se obrátit na nás. Nevím, odkud jste - pokud z Prahy - mohla byste se zastavit na Vánočním bezlepkovém trhu, který pořádáme v sobotu 14.12-2019 na výstavišti v Letňanech. Jestli se Vám to nehodí, napište nám adresu a můžeme Vám poslat brožuru Bezlepková dieta, Jde to i bez lepku. Až si jí projdete, tak se můžete ozvat a domluvíme si schůzku v naší poradně, případně můžeme konzultovat vaše dotazy po mailu nebo telefonu. Uvidíte, že se brzy do problematiky bezlepkové diety dostane a naučíte se s ní žít. Spíš by mě zajímalo, jestli Vám při zjištění intolerance laktózy zjišťovali, jestli tam nemůže být i celiakie. Dále jak dobře máte celiakii vyšetřenou - byla jste na biopsii? Nevím, kdo Vám diagnozu stanovil.

Přidat příspěvek do diskuze