Můj transplantace žijící v USA mi tvrdí, že se vyléčil z celiakie pomocí transplantace střevní mikroflóry. Už dva roky jí lepek a má stále negativní krevní testy a biopsie, kterou podstoupil nedávno, je též negativní. Na počátku léčby podstoupil během jednoho měsíce tři transplantace střevní mikroflóry od zdravého dárce a teď jako udržovací dávku postupuje jen jeden zákrok jednou za půl roku. To prý stačí k tomu, aby se celiakie už nevrátila. Podotýkám, že můj bratranec není žádný blázen a tohle by si nevymyslel, znám ho dobře. Myslíte, že jeho uzdravení je dílem nějaké náhody, nebo tahle metoda opravdu funguje?

Možné to je, ale rozhodně ne 100%. Jde o to, že dárce musí být 100% kompatibilní a "jeho" flora musí mít ty správné parametry pro vaše tělo! To rozhodně není jednoduchá věc. Mám doma ve své databázi dvě velké rozsáhlé studie, které se věnují tomuto tématu. Zatím nebyl odborně zdokumentován případ vyléčení od celiakie, ale od jiných Vážných a ještě vážnějších střevních a imunitních chorob ANO. Osobně se domnívám, že je to jedna z mnoha těch "správných" cest k vyléčení celiakie. Další lék na léčbu Celiakie je BL-7010. Také velice slibný preparát. Je ve třetí fázi testování a prozatím se jeví, jako nejlepší lék na Celiakii vůbec!

Také věřím, že uzdravení z celiakie tímto způsobem je možné. Vždyť je zdokumentováno několik případů, kdy transplantace střevní mikroflóry vyléčila pacienty z roztroušené sklerózy, chronické boreliózy, atopického ekzému atd. atd. Všechno co souvsí s imunitou se dá pomocí TSM pozitivně ovlivnit.

Celiakie se dá vyléčit fekální transplantací velmi dobře, ale nesmí to být celiakie geneticky podmíněná, tedy nesmí být pozitivní výsledek na HLA DQ2. Pokud je HLA DQ2 negativní, pak je transplantace velice úspěšná a pacient se celiakie zbaví. U celiaků s pozitivním HLA DQ2 transplantace tak dobrou úspěšnost nemají. Sice šance na vyléčení tu je, ale zákrok se musí mnohokrát opakovat. Geny jsou v případě celiakie docela rozhodující.

Dělá se i u nás transplantace střevní mikroflory

To Jirásková> A ona existuje i jiná Celiakie, která je "geneticky podmíněná"?

HabanR, máte velké mezery ve znalostech o celiakii. Něco si nastudujte o genetických predispozicíh k celiakii. Poslední vědecké poznatky jsou této oblasti dost zajímavé.

Přidat příspěvek do diskuze