Můžu poprosit histaminiky o jakoukoli radu, postřeh do začátku? Jak jste začínali s dietou, co jste na začátku jedli, co později? Co vám vadí, co naopak nevadí (myslím celkově, nejen jídlo)? A máte "pořádnou" diagnostiku HIT? Vím, že je to všechno hodně individuální, dost jsem načetla ze stránek histaminové kašulky (za které tímto moc děkuji), ale přesto tak nějak nevím, jak dál a kde vlastně pořádně začít... :-( Podezření na histaminovou intoleranci mám cca od srpna (vlastně mě k tomu "nakopla" diskuse tady), ale nemám ji od žádného lékaře potvrzenou (moje alergoimunoložka, na gastru ani obvoďačka prý neví, co vlastně vyšetřovat). Každopádně při nízkohistaminové dietě (i když asi ne úplně dostatečné) se mi výrazně ulevilo. Dnes jsem byla na vyšetření na imunologii v nemocnici (kam jsem se tak nějak vnutila, protože všude píšou, že se nemá HIT a přísné diety diagnostikovat laicky bez pořádného vyšetření, že ta omezená strava může napáchat víc škody než užitku), ale ani tam histamin nevyšetřují a prý se celkově od tohoto vyšetření ustupuje kvůli jeho nespolehlivosti (že se hladina DAO nedá pořádně a spolehlivě změřit). MUDr. mi ale řekla, že podle příznaků je pravděpodobné, že HIT mám, že mám začít dodržovat dietu a také vyzkoušet Daosin (ne na trvalé užívání, ale občas). Tak teď přemýšlím, kde mám začít nebo lépe řečeno jak pokračovat (částečně hist. dietu již držím), co vlastně jíst, jak časově zvládat vaření a nakupování čerstvých surovin... Vím, že jsou mnohem horší nemoci, že vlastně můžeme být rádi, že je to "jen" celiakie a "jen" HIT, ale i tak si dlouhodobou kombinaci diet (kromě bezlepku mám i bezvaječnou a bezmléčnou) a hlavně to neustálé vaření čerstvého jídla bez skladování nějak neumím představit ... :-(

Nám Hit diagnostikovali v dětské nemocnici v Brně na gastru.Nejlépe je vypozorovat které potraviny bývají často v jídelníčku a jsou histaminové.My vyřadili hlavně rajčata ,čokoládu na dalších odběrech byli výsledky o dost lepší.Nejlepší je vyřadit ty nejčastější.

Není rozhodně na škodu si i zakoupit nějakou literaturu, nejlépe ze zahraničí. Jestli, ale chcete u nás, tak je to třeba zde: http://www.martinus.cz/uItem=83778&gclid=CNa9uduerdECFW0R0wodZ9QPbA Obsah knihy zde: http://toc.nkp.cz/NKC/201006/contents/nkc20102105017_1.pdf Dále potom nejpřehlednější tabulka jídla: http://www.mastzellaktivierung.info/downloads/foodlist/61_FoodList_CZ_alphabetic_withCateg.pdf Je třeba si obstarat, ještě z dalších zdrojů další tabulky a porovnávat. Platí také to, že já třeba nesnesu ryby, banány a broskve např. a Vy třeba ano atp. Je tedy třeba vlastního testování. Jestli chcete zase poradit Vy mě, tak prosím kde se seznamují lidé s histaminovou intolerancí, nedaří se mi nikoho si najít... Díky

Pro mě je všechno náročné hlavně časově. Už kombinace diet, které mám, mi dává zabrat a k tomu ještě HIT a denní vaření čerstvého... :-( Jak to děláte? Máte to časem nějak "vychytané"? Jak vše skloubit i s pořádným odpočinkem, koníčky, cvičením (mám problémy se zády, takže cvičit musím, ale hlavně mě to psychicky neskutečně nabíjí) a rodinou (nešidit např. výlety apod.)? Já chodím z práce denně kolem 18-té hodiny, po celém dni dost unavená (mám přidruženou nemoc, která mi způsobuje abnormální únavu), nákupy většinou není možné pořídit na jednom místě (jinde kupuji ovoce a zeleninu, jinde maso, často obíhám zdravé výživy apod.), denní vaření, minimálně 2x týdně peču chleba + "sladké" pečivo k snídani a svačině (obojí dávám po porcích do mrazáku), do toho děti, domácnost... Dřív bylo vaření a pečení mým koníčkem, ale teď to mám doslova za trest a do něčeho takového, jako např. vyrábět domácí mléko, se mi už prostě nechce (i když vím, že to není dobře).

Vychytat se to nedá, nijak. Prostě se to musí zvládnout. Navíc bez podpory státu.. Mám to také tak! Akorát, že nemám vlastní děti, ale od srpna jsem strýcem, takže půl roku strýcovské povinnosti. Zatím je to radost. Doktoři nepomůžou-maximálně Vám můžeme udělat kolonoskopii a to je vše., mi řekli.

Každopádně moc děkuji za všechny rady a postřehy, opravdu hodně mi to pomohlo. Začínám se soustředit i na některé "maličkosti", které by mohly vadit, ale dřív mě nenapadly, tak doufám, že budu mít i dřív jasno ve všem, co mi vadí...

Dobry den, dnes nam zjistli histtaminovou intoleranci a jak tady ctu souvisi to s celiakii. Mame s dcerou obe genetickou predispozici k celiakii. Jsem z toho zmatena. Dekuji za odpoved. Kuhnova

Přidat příspěvek do diskuze