Od 1. února 2015 platí novela vyhlášky o školním stravování (novelizace 2017) kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb. Novela vyhlášky přináší možnost přípravy dietní stravy a měla by tak zlepšit situaci pro děti s bezlepkovou dietou ve školních jídelnách. Podle této novely strávníkům, jejichž zdravotní stav posoudil registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost tak, že jejich stravování vyžaduje omezení podle dietního režimu, může provozovatel stravovacích služeb poskytovat školní stravování v dietním režimu (dále jen „dietní školní stravování“), a to za podmínek stanovených, v případě zařízení školního stravování, jeho vnitřním řádem a v případě jiné osoby poskytující stravovací služby jejím vnitřním předpisem.

Výběr potravin, receptur, jídelní lístek a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního školního stravování musí být určeny nutričním terapeutem.

Novinky

Co dělat, když Vaše dítě nemůže chodit na obědy?

Také jste neuspěli se žádostí o přípravu bezlepkové stravy ve školním  stravovacím zařízení? Na stránkách Sekce nutričních terapeutů, která je podle novely vyhlášky o školním stravování garantem přípravy dietní stravy, je uvedeno jak postupovat, pokud školní jídelna odmítá připravovat dietní stravu.

Podrobnosti najdete na  zde.

ČŠI k vyhl. 17/2005

Česká školní  inspekce poslala na školy dopis k tomu jak postupovat při realizaci novely vyhlášky č. 17/2015 Sb. o školním stravování.
Důležité je, že školy, kde se dosud jídla bez lepku  připravovala v tom můžou pokračovat a do  počátku školního  roku 2015/2016 doplní potřebné náležitosti systému  dietního stravování.

S textem dopisu se můžete seznámit zde