Od 1. února 2015 platí novela vyhlášky o školním stravování (novelizace 2017) kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb. Novela vyhlášky přináší možnost přípravy dietní stravy a měla by tak zlepšit situaci pro děti s bezlepkovou dietou ve školních jídelnách. Podle této novely strávníkům, jejichž zdravotní stav posoudil registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost tak, že jejich stravování vyžaduje omezení podle dietního režimu, může provozovatel stravovacích služeb poskytovat školní stravování v dietním režimu (dále jen „dietní školní stravování“), a to za podmínek stanovených, v případě zařízení školního stravování, jeho vnitřním řádem a v případě jiné osoby poskytující stravovací služby jejím vnitřním předpisem.

Výběr potravin, receptur, jídelní lístek a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního školního stravování musí být určeny nutričním terapeutem.

Novinky

ČŠI k vyhl. 17/2005

Česká školní  inspekce poslala na školy dopis k tomu jak postupovat při realizaci novely vyhlášky č. 17/2015 Sb. o školním stravování.
Důležité je, že školy, kde se dosud jídla bez lepku  připravovala v tom můžou pokračovat a do  počátku školního  roku 2015/2016 doplní potřebné náležitosti systému  dietního stravování.

S textem dopisu se můžete seznámit zde

Základní škola Václavské náměstí ve Znojmě

Školní jídelna Přemyslovců při Základní škole Václavské náměstí ve Znojmě vaří od 1.5. 2013  bezlepkovou stravu pro žáky i pro širokou veřejnostJsou schopni vyhovět i požadavkům  na bezlepkovou a zároveň i bezlaktozovou dietu.  Pracovnice školní jídelny absolvovaly kurz Příprava stravy v prevenci a léčbě chronických onemocnění v Brně.

 

 

ZŠ TGM, Ortenovo nám., Praha 7

ZŠ TGM, Ortenovo nám., Praha 7 http://www.zstgm7.cz/index.php?str=Kontakty Paní Lucie Kinclová nám sdělila, že se zde již 3. rokem stravuje její syn, který navštěvuje sousední Rakouské gymnázium. Díky vstřícnosti paní hospodářky Heleny Ringlové škola připravuje bezlepková jídla a syn nikdy neměl sebemenší problém po obědě v této jídelně a všechny krevní testy na lepek má negativní.

ZŠ Petřiny Sever

ZŠ Petřiny Sever, Praha 6, vedoucí šk. jídelny Renata Šimková Jídelna má nakoupené veškeré extra nádobí pro celiaky a vše vaří opravdu buď odděleně, nebo před samotným zahuštěním moukou jídlo oddělí a zahušťují zvlášť. Zkušenost s bezlepkovou dietou v rodině http://www.zspetriny.cz/content/j-delna

MŠ SMÍŠKOV

Mateřská školka Smíškov v Klánovicích nabízí možnost bezlepkového stravování pro děti. Více informací najdete na http://www.smiskov-skolka.cz/ Pořádá Bezlepkový jarmark - více informací na http://www.smiskov-skolka.cz/aktualne.html

ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa

O další škole, která byla ochotna vařit bezlepkově nám napsala paní Jana Váňová z České Lípy. Dcera (14 let) má dietu od března. Velký dík patří vedoucí stravování paní Tučové, hlavní kuchařce paní Bulířové a celému kolektivu. Vaří pestře, nebojí se používat nové suroviny a zkoušet nové postupy. Protože se k dceři chovaly jako k VIP i díky nim se jí podařilo s dietou lépe srovnat a necítila se vyčleněná z kolektivu.