Od 1. února 2015 platí novela vyhlášky o školním stravování (novelizace 2017) kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb. Novela vyhlášky přináší možnost přípravy dietní stravy a měla by tak zlepšit situaci pro děti s bezlepkovou dietou ve školních jídelnách. Podle této novely strávníkům, jejichž zdravotní stav posoudil registrující poskytovatel zdravotních služeb v oboru praktické lékařství pro děti a dorost tak, že jejich stravování vyžaduje omezení podle dietního režimu, může provozovatel stravovacích služeb poskytovat školní stravování v dietním režimu (dále jen „dietní školní stravování“), a to za podmínek stanovených, v případě zařízení školního stravování, jeho vnitřním řádem a v případě jiné osoby poskytující stravovací služby jejím vnitřním předpisem.

Výběr potravin, receptur, jídelní lístek a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního školního stravování musí být určeny nutričním terapeutem.

Novinky

Základní škola Václavské náměstí ve Znojmě

Školní jídelna Přemyslovců při Základní škole Václavské náměstí ve Znojmě vaří od 1.5. 2013  bezlepkovou stravu pro žáky i pro širokou veřejnostJsou schopni vyhovět i požadavkům  na bezlepkovou a zároveň i bezlaktozovou dietu.  Pracovnice školní jídelny absolvovaly kurz Příprava stravy v prevenci a léčbě chronických onemocnění v Brně.

 

 

ZŠ TGM, Ortenovo nám., Praha 7

ZŠ TGM, Ortenovo nám., Praha 7 http://www.zstgm7.cz/index.php?str=Kontakty Paní Lucie Kinclová nám sdělila, že se zde již 3. rokem stravuje její syn, který navštěvuje sousední Rakouské gymnázium. Díky vstřícnosti paní hospodářky Heleny Ringlové škola připravuje bezlepková jídla a syn nikdy neměl sebemenší problém po obědě v této jídelně a všechny krevní testy na lepek má negativní.

ZŠ Petřiny Sever

ZŠ Petřiny Sever, Praha 6, vedoucí šk. jídelny Renata Šimková Jídelna má nakoupené veškeré extra nádobí pro celiaky a vše vaří opravdu buď odděleně, nebo před samotným zahuštěním moukou jídlo oddělí a zahušťují zvlášť. Zkušenost s bezlepkovou dietou v rodině http://www.zspetriny.cz/content/j-delna

MŠ SMÍŠKOV

Mateřská školka Smíškov v Klánovicích nabízí možnost bezlepkového stravování pro děti. Více informací najdete na http://www.smiskov-skolka.cz/ Pořádá Bezlepkový jarmark - více informací na http://www.smiskov-skolka.cz/aktualne.html

ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa

O další škole, která byla ochotna vařit bezlepkově nám napsala paní Jana Váňová z České Lípy. Dcera (14 let) má dietu od března. Velký dík patří vedoucí stravování paní Tučové, hlavní kuchařce paní Bulířové a celému kolektivu. Vaří pestře, nebojí se používat nové suroviny a zkoušet nové postupy. Protože se k dceři chovaly jako k VIP i díky nim se jí podařilo s dietou lépe srovnat a necítila se vyčleněná z kolektivu.